B o u v i e r   

               Plemeno Flanderský bouviér pochází z Flander, území mezi Belgií, Francií a Holandskem. Byl užíván jako pes honácký. Flanderští honáci potřebovali psy rychlé, nebojácné a silné, proto si vybírali jen ty nejlepší jedince spíše podle povahových vlastností a odolnosti vůči počasí.

               Dnes je toto plemeno zařazeno mezi psy pracovní. Velmi je ceněn jako hlídač, neboť povahové vlastnosti mu zůstaly, miluje děti a svoji rodinu. Je schopen nejen ležet na gauči, když si to pán přeje, ale je vynikajícím psem, který doprovází své pány při všech sportovních aktivitách, je velice vytrvalý. Mnoho jedinců skládá zkoušky z výkonu, v zahraničí se uplatňují u ozbrojených složek, u nás, i přestože je zde chován od roku 1987, není příliš rozšířen.

               Flanderské bouviery chováme od roku 1992, kdy se uskutečnil první vrh po naší feně Asce Gold. Tato byla kryta čtyřikrát a odchovala řadu kvalitních potomků. 
U nás zůstala Beauty Flanderský lev - Moravia, matka Allison a Belamy z Tylenu Moravia a chovného psa Al Capone z Tylenu Moravia, kteří také působí v naší chovatelské stanici, která od roku 1995 se přejmenovala na  "Z Tylenu Moravia" a je mezinárodně chráněná. Debbie Flanderský lev - Moravia nám dělala radost z výher na výstavách a svou milou povahou, ale v roce 1999 tragicky zahynula. 
Allison zatím měla štěňata dvakrát, Deborah z Tylenu Moravia, nyní roční, také bydlí s námi.

Deborah

Argoss + Arči


Webdesign  ©  Alena Fochrová  -  2002